When it comes to modern farming, farmers need a tractor that balances power, efficiency, and versatility. The john deere 855 with a strong 24 HP engine, designed to meet the needs of small to medium farmers. , this model is a practical choice for those who want performance at an affordable cost.
In this blog, we’ll explore the features, specifications, benefits, and FAQs about the john deere 855 Tractor Model, so you can make an informed choice.
Key Features of john deere 855
- ✔️ Engine Power (24 HP): the tractor delivers excellent performance for ploughing, tilling, sowing, and hauling tasks.
- ✔️ Tires: Front: 4.00x15
| Production | |
|---|---|
| Manufacturer | John Deere |
| Note | Compact Utility tractor |
| Factories | Horicon, Wisconsin, USA |
| | Augusta, Georgia, USA |
| Note | Original price was $16,000 in 1998 |
| Mechanical | |
|---|---|
| Note | Two- or four-wheel drive |
| Differential lock | mechanical rear |
| Note | Power steering |
| Note | Differential hydraulic wet disc brakes |
| Note | Two-post Roll-Gard ROPS. Optional canopy and high ROPS with extra headroom. Optional weather enclosure. |
| Capacity | |
|---|---|
| Fuel | 6.6 gal 25.0 L |
| Hydraulic system | 4.5 gal 17.0 L |
| Front axle | 2.25 qts 2.1 L |
| Hydraulics | |
|---|---|
| Type | open center |
| Capacity | 4.5 gal 17.0 L |
| Pressure | 2050 psi 141.3 bar |
| Rear valves | 2 OptOptional |
| Mid valves | 2 OptOptional |
| Total flow | 5.6 gpm 21.2 lpm |
| Tractor hitch | |
|---|---|
| Rear Type | I |
| Control | position control |
| Rear lift (at 24"/610mm) | 785 lbs 356 kg |
| Power Take-off (PTO) | |
|---|---|
| Rear PTO | independent |
| Rear PTO Type | 540 (1.375) |
| Engine RPM | 540@3200 |
| Mid PTO | independent |
| Mid PTO Type | 2100 |
| Engine RPM | 2100@3200 |
| Dimensions & Tires | |
|---|---|
| Wheelbase | 64 inches 162 cm |
| Weight | 1790 to 1870 pounds |
| Front tire | 4.00x15 |
| 2WD Rear tire | 9.5x16 |
| Note | Full dimensions and tires ... |
| Electrical | |
|---|---|
| Ground | negative |
| Charging amps | 40 |
| Battery CCA | 475 |
| Battery volts | 12 |
| 855 Serial Number Location | |
|---|---|
| Note | Serial number plate on rear of the John Deere 855, below the PTO shaft. |
| 855 Serial Numbers | |
|---|---|
| 1986 | M00855A360001 (2WD) |
| 1987 | M00855A420001 (2WD) |
| 1988 | M00855A475001 (2WD) |
| 1989 | M00855A595001 (2WD) |
| 1990 | M00855A010001 (2WD) |
| 1991 | M00855A100001 (2WD) |
| 1992 | LV0855A100700 (2WD) |
| 1993 | LV0855A130000 (2WD) |
| 1994 | LV0855A165001 (2WD) |
| 1995 | LV0855165211 (2WD) |
| 1986 | M00855B360001 (2WD SCV) |
| 1987 | M00855B420001 (2WD SCV) |
| 1988 | M00855B475001 (2WD SCV) |
| 1989 | M00855B595001 (2WD SCV) |
| 1990 | M00855B010001 (2WD SCV) |
| 1991 | M00855B105001 (2WD SCV) |
| 1992 | LV0855B105700 (2WD SCV) |
| 1993 | LV0855B135000 (2WD SCV) |
| 1994 | LV0855B170001 (2WD SCV) |
| 1995 | LV0855B170123 (2WD SCV) |
| 1986 | M00855C360001 (4WD) |
| 1987 | M00855C420001 (4WD) |
| 1988 | M00855C475001 (4WD) |
| 1989 | M00855C595001 (4WD) |
| 1990 | M00855C010001 (4WD) |
| 1991 | M00855C120001 (4WD) |
| 1992 | LV0855C120700 (4WD) |
| 1993 | LV0855C150000 (4WD) |
| 1994 | LV0855C175001 (4WD) |
| 1995 | LV0855C175141 (4WD) |
| 1986 | M00855D360001 (4WD SCV) |
| 1987 | M00855D420001 (4WD SCV) |
| 1988 | M00855D475001 (4WD SCV) |
| 1989 | M00855D595001 (4WD SCV) |
| 1990 | M00855D010001 (4WD SCV) |
| 1991 | M00855D125001 (4WD SCV) |
| 1992 | LV0855D125700 (4WD SCV) |
| 1993 | LV0855D160000 (4WD SCV) |
| 1994 | LV0855D180001 (4WD SCV) |
| 1995 | LV0855D181952 (4WD SCV) |
| 1996 | LV0855E190001 |
| 1997 | LV0855E200001 |
| 1998 | LV0855E300001 |
| Note | FAQ: How to read a serial number table. |
| 1986 - 1998 | |
|---|---|
| Note | 55 Compact Series |
| Note | Compact Utility tractor |
| General | |
|---|---|
| Note | 1986 - 1998 |
| Note | 55 Compact Series |
| Note | Compact Utility tractor |
| John Deere 855 attachments | |
|---|---|
| Note | 60" mid-mount mower deck |
| Note | 72" mid-mount mower deck |
| Note | blade |
| Note | front-end loader |
| Note | backhoe |
| Note | Attachment details ... |
| John Deere 855 Engine | |
|---|---|
| Note | Yanmar 1.0L 3-cyl diesel |
| Note | Engine details ... |
| John Deere 855 Power | |
|---|---|
| Engine | 24 hp 17.9 kW |
| PTO (claimed) | 19 hp 14.2 kW |
| John Deere 855 Transmission | |
|---|---|
| Note | hydrostatic |
| Note | Transmission details ... |
| Photos | |
|---|---|
| Note | John Deere 855 photos... |
| References | |
|---|---|
| Note | Grounds Care & Recreation Products Sales Manual published in 1989, by John Deere |
| Note | Lawn & Grounds Care Sales Manual published in 1997, by John Deere* |
| Note | Commercial & Consumer Equipment Sales Manual published in 1999, by John Deere |
| Note | Golf & Turf Equipment Purchasing Guide published in 1993, by John Deere |
| Note | Golf & Turf Equipment Purchasing Guide published in 1997, by John Deere |
| Note | Golf and Turf Equipment Purchasing Guide published in 1998, by John Deere |
| Note | Hydrostatic Diesel Tractors published in 1987, by John Deere |
| Note | Hydrostatic Diesel Tractors published in 1988, by John Deere |
| Note | Compact Tractors Under 40 Horsepower published in 1991, by John Deere |
| Note | Compact Utility Tractors published in 1993, by John Deere |
| Note | John Deere Compact Utility Tractors published in 1995 |
| Note | Compact Utility Tractors Product Information Handbook published in 1991, by John Deere |
| Note | *Publication contains known errors. |
| Note | Operator's Manual 410 and 420 Loaders (OMC49370) published in 2005 |
| Note | Operator's Manual 51 and 52 Loaders (OMTY20793) published in 1986 |
| Note | Operator's Manual 655, 755 and 855 Tractors (OMM70367) published in 1986 |
| Note | Operator's Manual 655, 755 and 855 Tractors (OMM75873) published in 1988 |
| Note | Operator's Manual 655, 755, 855 and 955 Tractors (OMM92614) published in 1990 |
| Note | Operator's Manual 755, 855 and 955 Tractors (OMM95303) published in 1991 |
| Note | Technical Manual 655, 755, 855, 955, 756 and 856 Compact Utility Tractors (TM1360) published in 1996 |
| Variants | |
|---|---|
| 855 | utility tractor |
| 856 | turf mowing tractor |
Benefits
- Perfect for Small & Medium Farmers: Good balance of power and efficiency for most farm operations.
- Multi-purpose: Suitable for agriculture, haulage, landscaping, and horticulture.
- Value for Money: Practical features with durable build quality.
FAQs
What is the horsepower?
👉 It comes with 24 HP.
Final Verdict
The john deere 855 is a reliable, versatile tractor for multiple uses. With its 24 HP, it offers excellent value for money.